Syn.: Valeriana exaltata Mikan, Valeriana palustris Kreyer, Valeriana altissima Hornem.
Česká jména: odolen kozlík (Presl 1846), kozlík lékařský (Kubát 2002)
Slovenská jména: valeriána lekárska (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Caprifoliaceae Juss. – zimolezovité
Rozšíření: Roste v celé Evropě, zasahuje i do vyšších poloh severní Skandinávie, rovněž v severní a východní Asii (přes Sibiř až po Japonsko). Na mnoha místech byla druhotně rozšířena, např. Severní Amerika. U nás roste často na celém území, a to v nižších a středních polohách, nezasahuje do vysokých hor. Na Slovensku je rozšíření obdobné, chybí v horách.
Ekologie: Roste v eutrofních vlhkomilných loukách a vysokobylinných lemových společenstvech, často podél toků, nalezneme ji také na synantropních stanovištích (železniční a silniční náspy). Kvete od června do srpna.
Popis: Rostlina dorůstající až 2 m výšky, lodyha je lysá, podélně rýhovaná, řapíkaté listy mají 6–9 párů lístků, které jsou po okraji zubaté. Bílé, častěji růžové květy jsou uspořádány ve vidlanovitých latách, koruna do 5 mm délky. Plodem je nažka.
Využití: Kozlík lékařský se používá jako léčivá bylina (proti kašli, na zklidnění, při nespavosti atd.), vaří se z něj čaj, získává se i tinktura. Přidává se také do parfémů i do jídel jako dochucovadlo.
Fotografováno dne 29. 6. 2006 (Česko, břehy vodní nádrže Horka v Krušných horách).